rostik.cz
Návštěv :
Celkem : 8207
Týden : 22
Dnes : 3
podrobnosti
Naposledy aktualizováno: 14.10.2021 08:44:09

Administrace

Regionální literatura

 

Jan Kostrhun *1942
http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=504

https://breclavsky.denik.cz/kultura_region/spisovatel-kostrhun-ma-75-let-oslava-nebyla-zcela-nevinna-priznava-20170824.html

 

Antonín Vojtek *1934 

https://www.databazeknih.cz/zivotopis/antonin-vojtek-16660 

http://www.vojtek-av.com/

  

Oldřich Damborský *1958

http://pegasmelnik.wbs.cz/damborsky.pdf

http://www.divokevino.cz/9117/damborsky.php

http://www.divokevino.cz/8917/damborsky.php

http://www.divokevino.cz/8817/damborsky.php

http://www.divokevino.cz/8516/damborsky.php

  

MUDr. Ctibor Hugo Bezděk / *1872 - 1956/, rodák z Podivína.

Jak rád jsem žil - Paměti MUDr. Ctibora Bezděka

Český lékař, filantrop, prožil zajímavý a smysluplný život. Ve svých pamětech vypráví nejen o svém dětství, jež na konci 19.stol. prožil jako sirotek u svých příbuzných na jižní Moravě, ale vzpomíná i na studia medicíny ve Vídni, kde aktivně působil ve vlasteneckých spolcích, i na svou službu u rakouského válečného námořnictva. Bezděkův plodný život byl příkladem opravdové, konkrétními činy naplňované lásky k bližnímu. Jeho životním cílem bylo pomáhat trpícím, v čemž mu byla oporou jeho manželka, také lékařka. V Ružomberku stál při zrodu Československého červeného kříže. Zajímal se o historii,hudbu a divadlo, psal beletrii a filosofické eseje, které dodnes osloví čtenáře bohatstvím myšlenek. Postřehy z lékařského působení a teorie, že nemoc fyzického těla bývá projevem poruch, které nastaly v duševním životě, se staly základem jeho originální léčebné metody - etikoterapie. Kniha Etikoterapie se stala jeho nejslavnější knihou. O tuto léčebnou metodu projevil zájem též T.G.Masaryk a svůj zájem vyjádřil pozváním manželů Bezděkových na zámek do Lán.                                                                                                                       V roce  2000 se zjistilo z konceptu Bezděkova dopisu, že mu byly paměti a další rukopisy r. 1953 zabaveny StB při domovní prohlídce, následovaly křížové výslechy. V archivu Ministerstva vnitra se paměti nenašly. Poté v r. 2001 při opravě střechy letního domku Ctibora Bezděka, našel jeho vnuk kopii pamětí. Jeho manželka několik let připravovala Bezděků rukopis k vydání v r. 2011.

V naší knihovně možnost zapůjčení Bezděkových knih: Etikoterapie, Dobro a zlo, Záhada nemoci  a uzdravení, Záhada života a smrti.

 Fanoš Mikulecký  - Čech, Jaroslav - životopisná kniha o vyjímečném životě regionálního umělce z Podluží , autor známých zlidovělých písní např. Vínečko bílé / *1912 +1970/. Obrazová fotogalerie zachycuje ukázky z jeho výtvarné tvorby, vzpomínky pamětníků a bibliografie jeho děl.

Lidé kroje, tradice – Židlický Vladimír.   Fotografická národopisná kniha, obsahuje fotografie krojů mikroregionů Břeclavska, Hodonínska a Podluží